Preskocit navigáciu




VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     


Vyhlásenie o prístupnosti

51. krídlo Prešov


HISTÓRIA

Na letisku Prešov dňa 23.11.1992 rozhodnutím rady obrany ČSFR vznikli 4. letecká základňa a 4. vrtuľníkový pluk. Dňa 30.11.1993 bol 4. vrtuľníkový pluk transformovaný do 4. leteckej základne. Od toho času letecká základňa prešla ďalšími reorganizačnými zmenami, počas ktorých bola premenovaná na 34. leteckú základňu, neskôr na 3. leteckú základňu, Vrtuľníkové krídlo Prešov až po súčasný názov „51. krídlo Prešov“.
Jedným z najvýznamnejších dní v histórii leteckej krídla bol 31. október 2003, keď Prezident SR udelil vtedajšej leteckej základni čestný názov "Letecká základňa generálplukovníka Jána Ambruša". Zapožičanie tohto čestného názvu je pre príslušníkov útvaru ocenením každodennej služobnej činnosti, ktorú vykonávajú nielen v rámci dislokácie útvaru a na území Slovenskej republiky, ale aj v operáciách medzinárodného krízového manažmentu.

Pomenovanie útvar získal po prvom československom veliteľovi slávnej 312. čs. stíhacej perute Royal Air Force v rokoch druhej svetovej vojny. Generálplukovník Ambruš budoval československé letectvo pred druhou svetovou vojnou a počas nej pripravoval vynikajúcich pilotov. Za svoju kariéru bol nositeľom mnohých československých a britských vyznamenaní, z nich najvýznamnejšie bolo udelenie Radu Britského impéria – The Order of the British Empire, triedy O.B.E. – Officer of the British Empire (dôstojník Britského impéria). 

51. krídlo generálplukovníka Jána Ambruša je priamo podriadené veliteľovi Vzdušných OS SR.

Bývalí velitelia 51. krídla v Prešove:
plukovník Ing. Marián DZURILLA (23.11.1992 - 31.12.2002)
brigádny generál doc. Ing. Miroslav KELEMEN, PhD. (1.1.2003 - 4.9.2005)
plukovník Ing. Miroslav KORBA (5.9.2005 – 14.9.2012)
plukovník Ing. Ladislav MALÁK (15.9.2012 – 8.12.2012)
plukovník Ing. Róbert TÓTH (1.1.2013 – 30.9.2020)
plukovník Ing. Peter KRÍŽ (1.10.2020 - 31.12.2021)
plukovník Ing. Marek HOMOLA (1.1.2022 - súčasnosť)


POSLANIE

Poskytovanie pátracej a záchrannej služby na území SR, plnenie úloh národného a medzinárodného krízového manažmentu s dôrazom na prepravu osôb, materiálu, vykonávanie prieskumu, lokalizáciu a likvidáciu požiarov.


NÁRODNÉ / MEDZINÁRODNÉ CVIČENIA

  • Národné hodnotenie – certifikácia vrtuľníkovej jednotky Mi-17 pre plnenie úloh podľa požiadaviek NATO a EÚ 2007
  • Medzinárodné cvičenie Záchrannej služby Východ, Gelnica 2011
  • COOPERATIVE KEY 1997, 1998,
  • COOPERATIVE CHANCE 1998
  • FALCON
  • BLUE LINE
  • LOGICAL DECISION 2006, 2007,
  • NEWFIP 2008, 2010,2011,
  • BLACK BEAR 2011,
  • LIPTOV IV 2012,
  • MACE XIII 2012,
  • JACKAL STONE 2012,
  • RAMSTEIN ROVER 2012,
  • CAPABLE LOGISTICIAN 2013
  • LOAD DIFFUSER 2017
  • JACKAL CAVE 2020
  • AMPLE STRIKE 2020
  • SLOVAK SHIELD 2021 

NÁRODNÉ / MEDZINÁRODNÉ LETECKÉ DNI

  • SIAD Bratislava 1995, 1997, 2002, 2004,
  • AIRFEST Sliač 2006,
  • Národné letecké dni Piešťany 2008, 2009,
  • LD Očová 2006, 2008,
  • LD Nové Zámky 2006,
  • LD Aero-moto-víkend Poprad 2006, 2007, 2009, 2011,
  • DOD Nemšová 2011
  • CIAF Brno 2006, 2008,
  • IAD Belgicko 2002,
  • Kecskemét Maďarsko 2006, 2007, 2008,
  • Radom Air Show Poľsko 2009, 2011,
  • Airshow Zeltweg Rakúsko 1997, 2011, 2013, 2019

 

 

Skočiť na menu


Share