Preskocit navigáciu

Posádkový Deň detí na letisku Prešov


Posádkový Deň detí na letisku Prešov

Prvý Medzinárodný deň detí sa v bývalom Československu slávil v roku 1952 a aj tohtoročný 66. ročník bol pre nás príležitosťou v tento deň vyčarovať úsmev na detských tvárach a zapáliť iskru radosti v ich očiach. Počas Posádkového dňa detí na vrtuľníkovom krídle dňa 1.6.2018 sa tejto príležitosti, obohatiť detský svet, chopili aj príslušníci vrtuľníkového krídla v spolupráci s 2. mechanizovanou brigádou, dopravným krídlom Kuchyňa, taktickým krídlom Sliač, vojenskou políciou, krajským riaditeľstvom HaZZ, Klubom plastikových modelárov Prešov, Múzeom letectva Košice a Aeroklubom Prešov.
Posádkový deň detí otvorili úvodným slovom zástupca veliteľa 2. mechanizovanej brigády a zároveň posádky Prešov plukovník Ing. Norbert Hrib a zástupca veliteľa vrtuľníkového krídla podplukovník Ing. Peter Kríž. Po ich úvodných príhovoroch sa už oči návštevníkov upriamili na vrtuľník Mi-17, ktorý dynamickým preletom pozdravil davy aby následne nabral potrebnú výšku na vykonanie vzdušného výsadku, ktorý bol v podaní výsadkárov z vrtuľníkového krídla a roty hĺbkového prieskumu práporu ISTAR. Posádka vrtuľníka Mi-17 následne predviedla za asistencie hasičskej jednotky letiska hasenie požiaru pomocou bambi vaku. Návštevníkov tiež zaujali letové ukážky historického sovietskeho lietadla Polikarpov 2 „Kukuruznik“, dvojmotorového turboletu L-410, či dvojice stíhačiek Mig-29. Prešovský aeroklub sa predstavil s lietadlami L-13SE Vivat a Zlínom 43.
Pozornosti a záujmu detí neušli ani hojne zastúpené statické ukážky leteckej a pozemnej techniky. Návštevníci mali možnosť vidieť nový vrtuľník UH-60M „Black Hawk“, dopravné lietadlo L-410, Polikarpov 2 „Kukuruznik“, alebo si vyskúšať aké je to sedieť na mieste kapitána vrtuľníka Mi-17, či v kabíne cvičnej verzie Mi-2. Záujem bol aj o bojové vozidlo pechoty, samohybnú kanónovú húfnicu Zuzana a Tatru 8x8 v pancierovej úprave kabíny. Deti tradične pritiahla aj hasičská technika, ktorú prezentovali hasiči z HaZZ Prešov a z hasičskej jednotky vrtuľníkového krídla. Lákadlom bolo aj pancierové vozidlo BRDM-2, obrnený Aligátor 4x4 vojenskej polície, letiskový ťahač TALET 30 a traktor John Deere.
V hangári boli pre zvedavcov na stoloch pripravené modely plastikových lietadiel a tiež ukážky moderných strelných zbraní v podaní útočnej pušky Bren 805 s granátometom, pištoľ Glock 17 alebo CZ 09. Nové zbrane doplnil dobre známy samopal vz.58, pištoľ vz.82, guľomet vz.59 a RPG-7. Popri zbraniach si mohli deti vyskúšať nepriestrelné vesty, kevlarové prilby a spojovacie prostriedky RF-13.
O napätie sa postarali aj príslušníci kynologickej služby vrtuľníkového krídla, ktorí za pomoci služobných psov zneutralizovali narušiteľa so zbraňou. Akčné chvíle návštevníci zažívali počas ukážky boja zblízka v podaní príslušníkov roty podpory velenia 2. mechanizovanej brigády. Za predvedené výkony zožali kynológovia a bojovníci z roty podpory velenia búrlivý potlesk. Príjemným obohatením bolo vystúpenie folklórnej skupiny Prešovský Heligonkári, ktorí hudobne pekne doplnili hudobnú kulisu podujatia.
Hasiči z HaZZ Prešov predviedli divákom ukážku vystrihovania zakliesnenej osoby z vraku auta a za asistencie hasičskej jednotky vrtuľníkového krídla uhasili horiaci vrak vozidla. Aj tento ročník sa nemohol zaobísť bez obľúbenej penovej šou, na ktorú deti netrpezlivo čakali.
Deň detí navštívili počas celej doby húfy ľudí, ktorých okrem nádherného počasia sprevádzala aj uvoľnená a priateľská nálada. Všetci vojaci, hasiči a civilní vystavovatelia sú radi, že touto formou mohli verejnosti, no najmä deťom priblížiť svoju prácu a záľuby.
Tešíme sa na Vás opäť o rok!


Posádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň detíPosádkový Deň  detíPosádkový Deň  detíPosádkový Deň  detíPosádkový Deň  detíPosadkový  Deň detíPosadkový  Deň detíPosadkový  Deň detíPosadkový  Deň detíPosádkový   Deň detíPosádkový   Deň detíPosádkový   Deň detíPosádkový   Deň detíPosádkový  Deň  detí Posádkový  Deň  detí Posádkový  Deň  detí Posádkový  Deň  detí Posádkový  Deň   detíPosádkový  Deň   detíPosádkový  Deň   detíPosádkový  Deň   detíPosádkový  Deň detíPosádkový  Deň detíPosádkový  Deň detíPosádkový  Deň detí

Autor: npor. Ing. Maroš KÖVÉR , Foto: npor. Ing. Maroš KÖVÉR - Dátum: 11.06.2018
Čítanosť: 6145
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share